QUIZ: Najstarsi i najmłodsi
Wynik pkt.
Udostępnij
w social mediach:


Chylimy czoła! Twoja wiedza na temat grypy jest imponująca. Czy z następnym quizem pójdzie Ci równie dobrze?
Masz solidną wiedzę. Gratulujemy i zachęcamy do zmierzenia się z kolejnymi quizami!
To dobry wynik, ale mogłoby być lepiej. Zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat grypy. Na dobry początek polecamy artykuł o rodzajach grypy i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Tym razem nie poszło najlepiej. Powodzenia następnym razem! Zachęcamy do szukania wiedzy na naszej stronie. Proponujemy zacząć od artykułu o rodzajach grypy i odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania.
Daleka droga przed Tobą! Jeśli w walce z grypą chcesz uzbroić się w wiedzę, przeczytaj koniecznie o rodzajach grypy i sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
(1 / 10) Jaki procent zgonów spowodowanych grypą dotyczy osób powyżej 65 r.ż.?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Wszechobecnie rozprzestrzeniające się wirusy nie wybierają. O ile młodszy zdrowy organizm najprawdopodobniej będzie w stanie zwalczyć grypę samodzielnie, u seniora powyżej 65 r.ż. powikłania mogą towarzyszyć do końca życia. Badania wykazały, że aż 70-90% zgonów spowodowanych grypą dotyczy osób powyżej 65 r.ż.
(2 / 10) U osób obciążonych dwoma i więcej czynnikami ryzyka (wiek 65+ i choroby przewlekłe) śmiertelność z powodu grypy zdecydowanie rośnie w porównaniu z osobami, u których występuje jeden czynnik ryzyka lub takich czynników się nie stwierdza. Jak bardzo?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
U osób obciążonych dwoma i więcej czynnikami ryzyka śmiertelność z powodu grypy rośnie nawet sześćdziesięciokrotnie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby te chroniły się przed grypą i szczepiły co roku.
(3 / 10) W celu zabezpieczenia seniorów przed grypą, w Europie (zgodnie z zaleceniami WHO) przyjęto za cel osiągnięcie wyszczepialności na odpowiednio wysokim poziomie. Na jakim?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Aby skutecznie chronić seniorów przyjęto za cel osiągnięcie wyszczepialności na poziomie 75%. Niestety w sezonach grypowych 2015–2016, 2016–2017 i 2017-2018 tylko kilku państwom udało się choćby zbliżyć do tego poziomu.
(4 / 10) W czasie ciąży kobiety są bardziej narażone na różne choroby i ich ciężki przebieg. O ile bardziej narażone są kobiety w ciąży w przypadku grypy?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Przez 9 miesięcy kobieta w ciąży jest 4-5-krotnie bardziej narażona na ciężki przebieg grypy. U części kobiet spodziewających się dziecka grypa może spowodować zapalenie płuc. Tej grupie grozi także większe prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego.
(5 / 10) Przyszłe mamy wymagają szczególnej ochrony. Pod każdym względem. Także przed grypą. Towarzyszy im znacznie większe ryzyko powikłań grypowych niż reszcie populacji. Z powodu grypy hospitalizowanych jest średnio ok. 7% kobiet niebędących w ciąży. Jak wygląda ten odsetek u ciężarnych?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Od 32% do 55%. Tyle ciężarnych chorujących na grypę musi być hospitalizowanych. U jednej na pięć kobiet spodziewających się dziecka grypa może spowodować zapalenie płuc. Bywa, że stan pacjentki wymaga nawet pobytu na oddziale intensywnej terapii. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym częściej dochodzi do powikłań - w trzecim trymestrze notuje się ich najwięcej.
(6 / 10) Grypa poważnie zagraża najmłodszym. Jaki procent dzieci hospitalizowanych z powodu tej choroby miało poniżej 2 lat?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Najbardziej narażone na powikłania i konieczność interwencji lekarza są dzieci do 5 r. ż., przy czym 57% wszystkich hospitalizowanych z powodu grypy dzieci miało poniżej 2 lat.
(7 / 10) Dzieci do lat pięciu zdecydowanie dominują (68–80%) wśród nieletnich przyjmowanych do szpitala z powodu grypy. Dlatego też w sezonach 2015–2016 oraz 2016–2017 w Wielkiej Brytanii zaszczepiono 60% dzieci z tej grupy wiekowej. Ile zaszczepiono w Polsce?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Spośród tysiąca dzieci do lat pięciu w Polsce szczepi się zaledwie pięć, sześć osób. W Finlandii – pięć razy więcej. W Wielkiej Brytanii – nawet sto razy więcej.
(8 / 10) Jak wysoka jest skuteczność szczepień u przedszkolaków?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Skuteczność szczepień u przedszkolaków sięga 93%. A jeśli mimo szczepienia grypa wystąpi, przebiegnie łagodniej niż u dzieci nieszczepionych. Zmniejsza się tez ryzyko powikłań, na przykład zapalenia ucha środkowego. Dodatkowo rzadziej dochodzi do infekcji bakteryjnych, które wymagają podania antybiotyków.
(9 / 10) W pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlęta zaszczepionych matek chorują na grypę rzadziej, niż dzieci matek niezaszczepionych. O ile rzadziej?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
O 63% rzadziej. Przeciwciała wytworzone przez mamę, to najlepsza ochrona na pierwsze miesiące życia. Dostępne na rynku szczepionki przeciw grypie można stosować u dzieci dopiero od szóstego miesiąca życia.
(10 / 10) W jakim stopniu szczepienie przeciw grypie zmniejsza ryzyko pobytu w szpitalu i ryzyko zgonu u pacjentów w wieku 65+?
dobra odpowiedź
zła odpowiedź
Szczepienie przeciw grypie pacjentów 65+ obniża ryzyko pobytu w szpitalu o 50% i ryzyko zgonu o 68%. Po szczepieniu zmniejsza się również o 56% ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego.
1. https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/grypa-faq - Data ostatniego dostępu - 06.09.2022
2. Poradnik „Co mi tam grypa”, Warszawa 2019, dostępna na: https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/grypa-materialy-do-pobrania - Data ostatniego dostępu - 06.09.2022https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/grypa-grupy-ryzyka/kobiety-w-ciazy - Data ostatniego dostępu - 09.2022
3. https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/grypa-grupy-ryzyka/dzieci - Data ostatniego dostępu - 06.09.2022https://szczepieniaprzeciwgrypie.pl/grypa-grupy-ryzyka/seniorzy-65 - Data ostatniego dostępu - 06.09.2022