Sprawdź czy jesteś szczególnie narażony na powikłania grypy
Dzieci
Grypa jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji u dzieci. Każdego roku choruje na nią 20-30% tej grupy. Wiele spośród nich jest hospitalizowanych, a część umiera.
Najbardziej narażone na powikłania i konieczność interwencji lekarza są dzieci do 5 rż., przy czym 57% wszystkich hospitalizowanych z powodu grypy dzieci miało poniżej 2 lat.
Do powikłań pogrypowych dla tej grupy ryzyka należą:
- zapalenie płuc
- odwodnienie
- dysfunkcje mózgu takie jak encefalopatia
- problemy z zatokami i infekcje uszu
- pogorszenie przebiegu przewlekłych chorób.
Należy pamiętać, że nieszczepienie dzieci przyczynia się do znacznego zwiększenia zachorowalności na grypę wśród rówieśników oraz innych członków rodziny np.
dziadków. Ze względu na bardzo bliski i częsty kontakt ze swoimi opiekunami, dzieci łatwo przenoszą na nich wirusy zarażając ich.
Mechanizm działa w dwie strony, a więc w celu ochrony dzieci do 6 mż., które są za małe aby je szczepić, zaleca się, aby zrobili to ich opiekunowie.
Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny, szczepić się przeciwko grypie. Szczepienie może odbyć się w dowolnym trymestrze ciąży. Dzięki szczepieniu matczyne przeciwciała przenoszone są na płód i biernie uodparniają niemowlęta. (Szczegóły w zakładce „Kobiety w ciąży”).
Szczepienia są najlepszym z możliwych zabezpieczeń dzieci przez grypą i jej powikłaniami. Redukcja częstości objawów grypopodobnych w tej grupie wynosi nawet 84%.
CDC (Centres for Disease Control and Prevention) zaleca co roku zaszczepić każde dziecko powyżej 6 mż.. W Polsce, mimo nagłośnienia problemu, w grupie dzieci poniżej 4 rż., wszczepialność wciąż wynosi poniżej 1%.
Opracowano na podstawie:
1. Stinchfield P. ESWI 2018
2. WHO Influenza vaccines. WHO position paper. Weekly Epidemiol Rep 2005;80(33):279-7
3. www.pzh.gov.pl. Data ostatniego dostępu - 09.2022
4. Moore D., et al. Pediatrics 2006:118:e610-e619
5. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/children.htm. Data ostatniego dostępu - 09.2022
6. Jianping, et al. Vaccine. 1999;17(Suppl1):S57-S58
7. Szczepienia ochronne w Polsce w 2016. NIZP-PZH
8. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/?strona=4#gdzie-i-jak-czesto-grypa-wystepuje-na-swiecieDane ostatniego dostępu 09.2022